Employment
News & Publications
Centers of Excellence

EERC Directory     

select

Timothy Abel

Technology Development Operator


Jay Almlie

Principal Engineer, Mid/Downstream Oil & Gas Group Lead

Heather Altepeter

Administrative Assistant


Jace Anderson

Research Engineer


Paul Arnason

Contracts Officer


Ted Aulich

Principal Process Chemist, Fuels and Chemicals

Scott Ayash

Principal Research Manager


Alexander Azenkeng

Senior Scientist


Nicholas Azzolina

Principal Hydrogeologist and Statistician

Cesar Barajas-Olalde

Senior Geophysicist


Earl Battle

Graphic Designer


Roy Beard

Principal Engineer, Director of Information Technology

Christopher Beddoe

Research System Engineer


Sandra Best

Project Budget Specialist


Lisa Borgen

Administrative Assistant


Nicholas Bosshart

Principal Geoscientist


Barry Botnen

Hydrogeologist


Linda Brown

Principal Budget Analyst, Budget Analysis Group Manager

Shaughn Burnison

Principal Geophysicist and Geophysics Team Lead

Matthew Burton-Kelly

Geologist


Shane Butler

Analytical Geologist


Brock Callina

Budget Analyst


Clara Chambers

Research Information Associate


Saurabh Chimote

Senior Software Development Engineer


Michael Collings

Senior Research Engineer


Charlene Crocker

Research Scientist


Janet Crossland

Research Scientist


Tyler Curran

Principal Engineer - Design and Operations Group Lead

Chantsalmaa Dalkhaa

Reservoir Engineer


Michael Davies

Budget Analyst


Todd Deibert

Technology Development Operator


Raymond DeWall

Research Chemist


Thomas Doll

Principal Petroleum Engineer


Neil Dotzenrod

Geologist


Harry Duchscherer

Senior IT Systems Engineer, Database Administrator

David Dunham

Senior Process Engineer, Team Lead



Grant Dunham

Senior Research Engineer



James Duzan

Principal Intellectual Property Advisor


Sheryl Eicholtz-Landis

Principal Contracts Officer, Contracts and IP Manager


Janelle Ensrud

Assistant to the Vice President for Research and Senior Project Management Specialist

Thomas Erickson

CEO


Kurt Eylands

Analytical Mineralogist


Ian Feole

Geological Engineer


Shane Filipy

Building Services Technician


Christin Fine

Environment, Health, and Safety Engineer

Rosemary Pleva Flynn

Principal Librarian, Library and Information Services Team Lead

Curt Foerster

Technology Development Operator



Bruce Folkedahl

Senior Research Engineer, Critical Materials


Corey Fox

Technology Development Operator



Kelly Fox

Research Specialist



Kevin Galbreath

Research Scientist


Jun Ge

Reservoir Engineer


Kyle Glazewski

Senior Analyst, Data/GIS Team Lead



Charles Gorecki

Director of Subsurface R&D


Carol Grabanski

Research Laboratory Analyst


Ken Grohs

Facilities and EHS Manager


Jay Gunderson

Senior Research Engineer


Douglas Hajicek

Principal Engineer, Engineering Design Group Lead

Tedd Halvorson

HVAC Specialist


John Hamling

Assistant Director for Integrated Projects

John Harju

Vice President for Strategic Partnerships

John Haugen

Technology Development Operator, Team Lead

Steven Hawthorne

Principal Research Chemist


Jun He

Petrophysicist


Loreal Heebink

Senior Project Management Specialist


Dee Heisler

Senior Procurement Team Lead


Douglas Heisler

Facility Maintenance Specialist


Ann Henderson

Research Engineer


Kelly Hodgson

Lead Research Information Associate

Janelle Hoffarth

Laboratory Analyst


John Hurley

Principal Materials Scientist



Corey Irion

Contracts Officer/Intellectual Property Specialist


Lonny Jacobson

Senior Operations Specialist



Melanie Jensen

Senior Chemical Engineer, CO2 Capture and Infrastructure Engineering Team Lead

Robert Jensen

Research Specialist



Kenneth Jerik

Technology Development Operator


Tao Jiang

Reservoir Engineer


Lu Jin

Senior Reservoir Engineer


Deborah Johnson

Principal Accountant, Financial Services Manager

Stephanie Johnson

Intellectual Property Specialist/Contracts Officer

Nicholas Kalenze

Civil Engineer



Brian Kalk

Director of Energy Systems Development, Design, and Operations

John Kay

Principal Engineer Emissions and Carbon Capture


Ryan Klapperich

Senior Hydrogeologist



Scott Klara

Associate Vice President for Strategic Partnerships


Robert Klenner

Principal Geoscientist



Patricia Kleven

Laboratory Analyst



Jennifer Knudson

Assistant to the CEO and Administrative Assistant Coordinator

Randall Knutson

Facility Maintenance, Repair and Building Services Manager

Justin Kovacevich

Data Analyst



Renee Kringlen

Travel/Accounting Specialist


Timothy Kujawa

Research Specialist


Bethany Kurz

Assistant Director for Integrated Analytical Solutions

Marc Kurz

Senior Geologist Process Chemistry & Development

Patrece Kvasager-Belker

Accouting Specialist and Travel Coordinator

Sara Lahr

Software Developer


Marcella LaPorte

Building Services Technician


Christopher Larson

Technology Development Operator


Tobe Larson

Senior Contracts Officer, Assistant Group Lead

Jason Laumb

Principal Engineer and Advanced Energy Systems Group Lead

Kerryanne Leroux

Principal Engineer


Kari Lindemann

Lead Research Information Associate

Amanda Livers-Douglas

Research Geophysicist


Shannan Longsdorf

Accounting Specialist


Christopher Martin

Senior Research Engineer, Advanced Thermal Systems

Timothy Marynik

Lead Building Services Tech.

Joshua Mason

Senior IT Systems Engineer


Nicole Massmann

Director of Communications


Craig Mathson

Technology Development Operator


John McCauley

Network Administrator/Computer Specialist

Kathleen McIntyre

Laboratory Analyst


Kris McNab

Technology Developement Operator


Timothy McRae

Research Engineer Integrated Petroleum Systems

Blaise Mibeck

Materials Scientist


David Miller

Senior Research Chemist


Angela Morgan

Administrative Assistant

Mark Musich

Research Engineer

James Nadeau

Research Instrument Tech

David Nakles

Principal Environmental Engineer

Tyler Newman

Research Engineer

June Novacek

Research Information Associate


Jason Novak

Technology Development Operator


Carolyn Nyberg

Senior Analytical Chemist, ARL/FMRL Team Lead

Erin O'Leary

CFO/COO


Michelle Olderbak

Senior Project Management Specialist


Jasmine Oleksik

Research Engineer

Alan Olson

Master Electrician

Rhonda Olson

Senior Workflow Team Lead

Benjamin Oster

Geologist

Andrew Palmiscno

Principal Software Engineer

Nikhil Patel

Research Engineer


Wesley Peck

Principal Geologist, Geosciences Group Lead

Rachael Perriello

Environment Health & Safety Specialist

Erik Pihl

Research Specialist


Raymond Pikarski

Drafter/Graphic Designer


Thomas Powers

Technology Development Operator


Roberta Rakoczy

Research Information Associate


Patti Reimer

Administrative Assistant


Hilary Riske

Operations and Facility Maintenance Group Lead

Joyce Riske

Principal Editor, Editing and Graphics Team Lead

Lucia Romuld

Principal Industrial and Management Engineer – Proposals, Resources, and Logistics

Catherine Russell

Senior Technical Editor



Olarinre Salako

Research Geophysicist



Steven Schlasner

Research Engineer



Kari Schmidt

Administrative Assistant



Scott Schulz

Technology Development Operator



Ramesh Sharma

Principal Research Scientist, Fuels and Specialty Chemicals

Rhonda Shirek

Assistant to the Vice President for Strategic Partnerships

Diane Skean

Senior Accountant, Financial Services Assistant Manager


Steven Smith

Senior Geologist, AGL Team Lead



James Sorensen

Assistant Director for Subsurface Strategies

Joshua Stanislowski

Principal Process Engineer, Energy Systems Development

Edward Steadman

Vice President for Research


Bradley Stevens

Senior Research Engineer Civil Engineering

Kari Suedel

Graphic Designer/Photographer


Jenny Sun

Analytical Chemist


Michael Swanson

Principal Engineer, Fuels Conversion


Jivan Thakare

Research Engineer, Electrochemical Process Development

James Tibbetts

Research Scientist


Scott Tolbert

Senior Engineer, Conversion Systems Team Lead

Sandra Van Eck

Technical Editor

Leah Verke

Procurement Assistant

Heidi Vettleson

Project Management Specialist

Michael Voll

Building Services Technician

Tami Votava

Assistant Director of Finance

Gregory Weber

Assistant Director of Energy Systems Development, Design, and Operations

Susan White

Principal Human Resources Officer



Neil Wildgust

Assistant Director for Geoscience and Engineering


Kirk Williams

Research Engineer



William Wilson

Regulatory Specialist



Chad Wocken

Principal Engineer and Tranformational Energy Group Lead


Michael Wuitschick

Instrumentation Technologist, Emissions Measurement


Erick Zacher

Environmental Geochemist



Agustinus Zandy

Research Specialist - Oilfield Operations


Christopher Zygarlicke

Associate Vice President for Strategic Projects and University Relations